След приключване на интензивната терапия във Фаза 1, многослойната компресивна превръзка се заменя с ежедневно носене на компресивен чорап или ръкав, който запазва и поддържа постигнатите резултатите като не позволява увеличаване на обема на оточния крайник.
Вашият терапевт трябва да ви изпише най - подходящия за вашето състояние модел компресивно облекло и необходимата степен на компресия, ще ви обучи как да го поставяте на оточния крайник и колко продължително да го носите.
Правилният компресивен материал не предизвиква болка, дискомфорт, зачервяване на оточния крайник или влошаване на отока. Ако забележите някои от тези промени, консултирайте се с вашия терапевт.
Различните производители имат изисквания към ежедневното поддържане на компресивните материали, които трябва да спазвате, за да могат тъканите да запазят конкретна фабрично създадена еластичност при продължителна експлоатация.
След 6 - 8 месеца трябва да се сменят с нови, защото от ежедневната употреба, еластичността на компресивната тъкан се променя и вече не е достатъчно ефективено действието им.
В България има внос на много разнообразни като произход компресивни материали с различно качество, с или без силиконови ленти в края, затова се обърнете към специалист за назначение и взимане на точни размери.